Karnabaharlı Kış Salatası

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Karnabaharlı Kış Salatası, sağlıklı ve besleyici bir Fransız tarifi. Ana yemeklerin yanında harika gidiyor ve sofralara farklılık getiriyor. Pratik tarifi şu şekilde;

Malzemeler
1 adet küçük karnabahar
2 avuç dilimlenmiş siyah zeytin
2 avuç kurutulmuş domates (zeytinyağında bekletilenlerden)
2 avuç ince kıyılmış fesleğen (taze bulamıyorsanız, 1 dolu yemek kaşığı kuru fesleğen kullanın)
1 diş rendelenmiş sarımsak
1 adet limonun suyu
1 adet limon kabuğu rendesi
Üzerine gezdirmek için zeytinyağı
Tuz
Taze çekilmiş karabiber

Yapılışı
Karnabaharı küçük çiçeklerine ayırıp kaynayan tuzlu su içinde 3 dakika haşlayın.
Geniş bir salata kasesine alıp üzerine ince kıyılmış kurutulmuş domatesleri ekleyin (kurutulmuş domatesler zeytinyağında değilse bir gece önceden sıcak suda bekletin ki yumuşasın).
Fesleğen, sarımsak ve limon kabuğunu ekleyin.
Limon suyunu sıkıp kaseye ekleyin.
Zeytinyağı, tuz ve taze çekilmiş karabiberi ilave edin ve iki kaşık yardımıyla alt üst yaparak karıştırın.

Karnabaharlı Kış Salatası bazıları için çok çok uzak bir salata olabilir. Karnabahar uçlarda yaşayan, herkese eyvallahı olmayan bir sebzedir. Beni seven sevsin sevmeyen de kendi yoluna gitsincidir ki haksız da değil. Uzun yıllardır ben birini görmedim ki en sevdiğim sebze karnabahar desin.

Ben bile çocukken ağzıma sürmezdim, halbuki daha önce hiç yememiştim. Sanırım pişerken ki kokusu onu bu kötü reputasyona mahkum etti. Gel zaman git zaman ben karnabaharı sevmeye başladım. Dışardan çok soğuk bir sebze gibi görünsede, tanıdıkça bana içini açtı, en güzel yemeklerinden beni mahrum etmedi. Bu sebeptendir ki benim favori sebzelerim arasında. Özellikle salatalarda, zeytinyağı ve limonla misler gibi oluyor. Tecrübeyle sabittir, Karnabaharlı Kış Salatası’nı mutlaka deneyin.

Güzel bir et yemeğinin yanında Karnabaharlı Kış Salatası daima çok güzel bir fikir. Farklı sebzeleri çiğ ya da hafif haşlanmış şekilde salatalarda kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Mesela ıspanak, göbek salata ya da marul yerine neden geçmesin? Ya da semizotu, kendinden ekşi tadıyla salata yapmak için ideal. Siz yeter ki yeni şeyler denemek isteyin. Deneyin, yorumunuzu bırakın. Beğenmezseniz de kefil benim. En azından farklı bir öğün geçirmiş olursunuz. Karnabahar öcü değil gençler, mutfağınızda daha çok yer almayı hak ediyor. Bence ona bir şans verin.

Karnabahar ile ıspanağın birleşiminden oluşan leziz bir başka salataya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://italyan.yemekleri.tv/citir-brokoli-ve-karnabahar-salatasi/

Afiyetler olsun efendim!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen